A

ко сте израснали през 90-те няма как поне веднъж да не сте правили хартиени самолетчета. Помня отлично как по време на междучасията, момчетата в училище опустошаваха тетрадките си по математика, за да сглобят поредния хартиен изтребител, който умело да изстрелят над чиновете в класната стая.

За съжаление, днес все по-рядко можем да видим деца, които играят с хартиени самолети. Често причината за това е, че нямат представа как се сгъват. За да възродят тази малко позабравена игра от детството ни, от френската марка Janod са създали специален творчески комплект, посветен на нея. С негова помощ нашите деца днес могат сами да създадат своите първи хартиени самолети и да изпитат удоволствието от играта с тях.

Комплектът включва 20 хартиени листа с разноцветен дизайн. С тях могат да се изработят 5 различни модела самолетчета, като всеки си има специално наименование. Моделите са с приблизителни размери 27 см x 11 см x 3 см. В сета са включени също картон и малък ластик, които служат за направата на платформа за изстрелване за самолетите. За да я сглоби детето е нужно да направи само три лесни сгъвания на картонения лист, като следва инструкциите. След това да прокара ластика в двете дупчици и да го върже. Воала! Вашият малчуган вече си има своеобразен катапулт за хартиени самолети.

Как се използва платформата за самолети? 

За мен платформата е допълнителен елемент в играта с хартиени самолети, който обаче не е за подценяване. Тя ускорява полета на самолета и го прави по-равномерен и дълъг. За да я използвате е нужно да поставите самолета върху нея, да прокарате пръстите си зад ластика, за да го хванете и след това да дръпнете назад ръката си, за да го засилите. След като “натиснете лоста за изстрелване напред” самолетът Ви сам ще полети във въздуха. Преди това обаче трябва да го сглобите, нали така? Хайде да видим как става това с помощта на комплекта! 

Как да си направим хартиен самолет?

 

На времето го правихме, като използвахме предимно лист с формат А5, който сгъвахме така, както ни бяха показали родителите ни. От Janod обаче са улеснили максимално този процес, като са добавили в комплекта си книжка с цветни илюстрации, инструкции и легенда. 

Първата стъпка е детето да извади цветните листове от опаковката, да си избере самолетен модел и да го открие в книжката с инструкции. След това трябва да обърне листа — на гърба на всеки един от тях има пунктири за сгъване. Те са направени за допълнително улеснение, макар че според мен такова не е нужно, ако следвате насоките в реда, посочен в книжката. Това, което бих ви посъветвала тук е да използвате линия за чертане. С нея сгъването става по-лесно, а крайният резултат — още по-прецизен.

Имайте предвид, че ако детето ви е на възраст под 7 години вероятно ще има нужда от вашата помощ, за да се справи със сгъването, а може би и с изстрелването на първия си самолет от хартия. Нашето момче например се затрудни и с двете и помоли мен и баща му да му помогнем. Така, докато сгъвахме и изстрелвахме хартиени самолетчета, неусетно със съпруга ми се върнахме обратно в безгрижните детски дни, в които най-големият ни проблем беше кой ще победи в следващата игра.

 

 

 

Можете да намерите Креативен комплект Хартиени самолети  тук:

За автора

Елица Дякова е майка на един 7-годишен чаровник с огнена коса и огнен темперамент. В профилите си във Facebook и Instagram тя разказва впечатленията си за различни детски покупки, предлага забавни крафт идеи за деца и споделя личния си опит на тема майчинство.

TOP