Изкуство със спирограф

E

сента е тук. Тебеширите, сапунените мехурчета и хвърчилата все още са част от дните ни, но следобедите стават все по-кратки и по- хладни. Време е да потърсим нови интересни занимания, които да ни съберат около масата в хола и да направят вечерите ни по-топли и по-пъстри.

Дървеният спирограф от Goki е едно страхотно изобретение с което се твори с изключителна лекота, а в същото време е толкова любопитно,  че е способно да грабне и вниманието на малки и големи. С него можете да се занимавате с часове и да създавате нови и нови спирали, които да преплитате с най-различни идеи.

Какво е спирографът?

 Това е комплект от една голяма плочка с отвор в средата и няколко елемента, които приличат на зъбни колелета с нетипични форми и с по няколко дупчици по тях, които се поставят в отвора на плочката. В зависимост как ги комбинирате, с тях можете да създавате различни спирали, които много приличат на цветя и мандали.

Какво трябва да знаете за спирографа, когато избирате такъв и преди да творите с него? 

Когато избирате спирограф, обърнете внимание на детайлите. За мен този на Goki e най-добрият вариант, тъй като е дървен и със заоблени ръбове, което го прави удобен, устойчив и безопасен. Дупките по елементите му са достатъчно големи, за да можете да рисувате с различни пишещи средства – имам опит със спирографи, които имаха толкова малки дупчици, че едва намирах нещо с което можех да го ползвам и това беше много неприятно. Инструментите за творчески занимания трябва да са измислени и изработени така, че да се ползва с лекота, особено ако с тях творят деца. Фокусът върху подобни занимания трябва да е процесът по развиването и материализирането на идеята или просто приятното преживяване, а не „Ама това как се ползва?“. Затова винаги избирайте внимателно дори неща, които ви се струват незначителни 😊 Некачествените инструменти са способни не просто да развалят удоволствието от създаването, но и да откажат детето да твори.

Изключително важни са материалите с които ще рисувате, за да ви е лесно и приятно. Ако сте избрали моливи – използвайте такива с наситени цветове и си подгответе острилка. Добре е често да подостряте молива, за да бъдат тънки и отчетливи линиите му. На мен и децата най-добре ни се получиха спиралите с молив HB и с качествен тънкописец, който пуска равномерно мастило и не прекъсва. 

Какво можете да правите със спирографа от Goki?

 

За един следобед с децата измислихме:

  • Няколко вида картички;
  • Декорации за кориците на блокчетата и тефтерите ни;
  • Рамки за снимки;
  • Празнични венци (Коледа е далеч, но и не чак толкова);
  • Плетеници за оцветяване и успокоение;
  • Подложки за чашите с чай (само трябва да ги ламинираме).

Сигурна съм, че и на вас също ще ви хрумнат още много идеи, още след първите завъртания на спиралите.

С какво можете да съчетаете спирографа?

 

  • Рисувайте с него върху цветен картон. Така дори да решите да не оцветявате получилите се плетеници, произведението ви ще седи по-завършено;
  • Изрежете готовите спирали с декоративни (къдрави) ножици, за да изглеждат още по-необикновени и вълнуващи. Детайлите са важни;
  • Ако сте решили да направите коледни венци, те няма как да не се получат, ако ги нарисувате със зелени контури и просто ги украсите с брокат, камъчета, помпони или панделки. Представихте ли си ги вече?
  • Можете да направите тук-там дупчици по плетеницата и да прокарате цветни шнурове през нея, тревички или стеблата на цветя. Ако се спрете на този вариант, използвайте за основа по-дебела основа, за да бъде по-устойчиво паното ви.

Ще използвате ли някои от идеите ни ли вече имате свои такива? Ще се радваме да споделите вашите произведения със спирограф 😊

За автора

Цветана Недева е майка на две деца – Кай и Пирина. Творец е на произведения от хартия и създател на блога Kinderlist. Обича да се занимава с обогатяващи и развиващи я неща.

Вижте още от Цвети:

TOP