П

о етикет дървеният комплект за игра „Научи се да завиваш винтове – Арктика“ от френския бранд Janod е предназначен за забавления и подобряване на фината моторика на малки деца (на възраст 1+), но всъщност той е много повече. Персонажите, формите, материалите, цветовете и въобще всичко в този комплект е така измислено, че е достатъчно само да го хванеш в ръце, за да разбереш колко много потенциал носи в себе си, дори децата ти отдавна да са минали периода на заниманията със завинтването и отвинтването на големи болтчета и гайки.

Когато избирам играчки за Кай и Пирина, се съобразявам с това, което пише на опаковката дотолкова, доколкото касае безопасността им. В мига в който видях дървения комплект с винтове от Janod, ми хрумнаха толкова много занимания с него, че веднага го поканих в дома си. Бях сигурна, че Кай и Пирина ще се впечатлят от всеки един негов детайл и ще измислят страхотни игри с него.

И тъй като обичам не просто да предлагам на децата ми нови играчки, а и да им открехвам прозорчета към нови възможности и светове, реших този път да им ги представя комплекта „Арктика“, като го съчетая с работилница за нещо, което те чакаха с нетърпение от седмици, а именно – сняг. Преди време някъде бях попаднала на рецепта за изкуствен такъв и ми се стори, че тематиката и облите форми на играчките биха се вписали чудесно в неговите преспи. 

В процеса на създаване на изкуствения сняг и играта с него, децата добавиха още няколко елемента – един морков, който наполовина изядоха, наполовина използваха за нос на снежния човек; кламери за ръцете на същия този снежен човек и едни ситни кабърчета за очи. Облите форми на човечето от комплекта с дървени играчки предизвикаха Пирина да го търкаля в снега и да стигне до заключението, че може да прави и „снежни ангели с него“. Кай просто се забавляваше да играе с всичко, да изследва собственоръчно направения сняг и да тества доколко качествата му се доближават до тези на истинския. Ескимосът и мечката си търсиха елха за Коледа в импровизирани преспи, на няколко пъти попадаха във виелица, но в крайна сметка успяха да постигнат целта си и да се приберат невредими с празнично дръвче.

Играта така завладя децата, че те тотално забравиха да експериментират с отделните елементи на фигурките, а знаеха, че се отвинтват и се кефят на подобни занимания. Това ми напомни колко хубаво е да избираме играчки и занимания за децата ни, които не изчерпват бързо потенциала си и са способни в различни моменти и занимания да ги (ни) провокират по различни начини.

Признавам си, аз също нямам търпение да си поиграя с играчките, докато децата са на училище и детска и да ги впиша в празничната декорация на дома ни. Представяте ли си колко красиво биха седели до вазата с естествени елхови клонки или около светлините на прозореца? Имам и едни стъклени похлупаци, които сякаш са създадени за произведения на изкуството и с които планувам да затворя малко изкуствен сняг с арктическите ни дървени персонажи. Тъкмо ще проверим с децата и как се държи изкуственият сняг във времето. 

Как направихме снега?

Използвахме пяна за бръснене и сода за хляб (сода бикарбонат). Тъй като децата бяха много ентусиазирани от идеята да си направим сняг, първоначално реших да ги оставя сами да си го забъркат. Оказа се обаче, че има тънкости с които ние не бяхме запознати и се наложи да се намеся, за да ни се получи експериментът.

Кай и Пирина си мислеха, че е достатъчно да изсипят всички съставки в купата и да бъркат, докато се получи снегът. Това обаче бе грешен подход, който за малко не провали заниманието ни, тъй като се оказа, че пяна и прахообразно вещество не са особено лесни за смесване. Въпреки затрудненията, ние решихме да опитаме и стигнахме до следните заключения:

  • За да смесите успешно съставките, изсипете всичката предвидена сода в голяма купа и към нея бавно и по малко добавяйте пяната за бръснене до получаване на желаната консистенция;
  • За разбъркването използвайте обикновена лъжица или нещо подобно. Ние направихме опит да бъркаме с тел за готвене, но пяната се задържаше между телчетата и не излизаше извън тях, независимо как бъркахме;
  • На няколко места прочетох, че изкуственият сняг може да се направи само със сода и вода, но пяната за бръснене прави структурата много по-приятна на допир и близка до тази на истинския сняг;
  • След известно време и игри с него, снегът започва да изсъхва и да става все по-ронлив, но още пяна за бръснене можете да добавите по всяко време.

За количеството сняг, което виждате на снимките, използвахме три пакета сода за хляб по 80 гр. и около половин флакон пяна за бръснене.

Какво направихме със снега след игрите? 

Разредих го до кремообразно състояние с още пяна за бръснене и с получилата се паста изчистих белите ни маратонки. Комбинацията от двете съставки + хубава четка за търкане върши чудеса и с най-мръсните обувки. За тъмни такива не ви я препоръчвам, тъй като ако не отмиете пастата много, много хубаво, остават бели петна. 

 

 

 

Можете да намерите Дървена игра за завиване с 3 фигури Арктика  тук:

За автора

Цветана Недева е майка на две деца – Кай и Пирина. Творец е на произведения от хартия и създател на блога Kinderlist. Обича да се занимава с обогатяващи и развиващи я неща.

Вижте още от Цвети:

TOP